تاثیر ورزش بر رشد قد کودکان

تاثیر ورزش بر رشد قد کودکان

1/5 - (2 امتیاز)

تاثیر ورزش بر رشد قد کودکان

قد یکی از شاخص های زیبایی فرد می باشد به طوری که افزایش قد فرزندان از همان ابتدای تولد مورد توجه و دغدغه خانواده ها می باشد در این مقاله با بررسی مطالعات مختلف با راهبرد کیفی و به صورت مروری انجام شده است.از آنجایی که اکثر مطالعات به تاثیر ورزش بر رشد قد تاکید می کنند به این نتیجه رسیدیم که انجام ورزش و فعالیت بدنی منجر به رشد بیشتر قد می شود.

عوامل موثر بر رشد قد

از آنجایی که یکی از ابعاد رشد انسان است و رشد هر بعدی بنا به عواملی کاهش یا افزایش پیدا می کند پس عواملی وجود دارد که باعث می شود رشد قد افزایش یا کاهش یابد.
از اهمیت شکل و قیافه ظاهری هر فرد که قد نیز جز آنها است می توانیم بگویی که منجر به اعتماد به نفس،خودباوری و .. هست عوامل تاثیر گذار بر رشد قد عبارت اند از:
1.تغذیه
2.ژنتیک
3.تمرینات ورزشی
4.هورمون رشد یا
5.ماساژ
6.تنفس عمیق
7.خواب
8.صفحات رشد
که در بین این عوامل دو عامل ژنتیک و صفحات رشد که در 24 سالگی بسته می شود غیر قابل دستکاری می باشد در نتیجه این دو عامل را نمی توان تغییر داد که منجر به رشد کودکان شود.

تاثیر ورزش بر رشد قد

تاثیر ورزش بر هورمون رشد
هورمون رشد هورمونی است که به وسیله سلول های خاصل در غدد درون ریز بخصوص غده تیروئید ساخته می شوند که فرد می تواند با خوردن مکمل اسید آمینه گلوتامین به آزاد کردن هورمون رشد کمک کند.غده تیروئید مقدار کمی هورمون رشد را از طریق خون به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای تنظیم رشد به بافت ها و اندام های معین می فرستد.هورمون رشد در مستعد کردن عضلات و استخوان های اسکلتی برای نیرومندتر و بلند شدن فرد نقش دارد .فعالیت های ورزشی شدید مثل دو با سرعت بالا و پریدن در تولید بالای هورمون رشد نقش دارد.این شدت در تولید میزان این هورمون رابطه مستقیم دارد به طوری که عامل شدت ازعامل مدت زما انجام فعالیت بدنی مهم تر است مثلا اگر فعالیتی بلند مدت با شدت پایین انجام دهیم مثل دویدن آهسته میزان تولید هورمون رشد از یک فعالیت کوتاه مدت ولی با شدت بالا کمتر است.
2.فعالیت های بدنی و تمرینات ورزشی با توجه به اثری که بر شد می گذراند میتواین آنها را به دو دسته مناسب و نامناسب تقیم کنیم که فعالیت های بدنی و تمرینات ورزشی مناسب با افزایش ترشح هورمون رشد و متعاقب آن عامل شبه انسولینی بر رشد نهایی قد و افزایش توده عضلانی و بهبود سوخت و ساز مواد سه گانه(کربوهیدرات،چربی و پروتئین)اثرگذار باشند.اما تمرینات بدنی نامناسب با ایجاد فشار های مکرر و نابجا به آسیب های ساختاری در صفحات اپی فیز استخوان و دیگر نسوج کودکان می شود که فرایند رشد را با اختلال موجه می کند.

رشد و افزایش اندازه کل بدن یا قسمت های خاصل از بدن می باشد.در کودکان و نوجوانان در اثر فعالیت شدید ورزشی و تغذیه نامناسب می باشد کاهش می یابد و بلوغ این افراد دیرتر اتفاق می افتد.به این علت که رشد جبرانی فرد در اثر فشار تمرین ها کاهش پیدا می کند ولی بار ترک این تمرینات سنگین این نوع رشد اتفاق می افتد.دو عامل بلوغ اسکلتی و جنسی دو عامل برای تعیین تقریبی زمان بلوغ هستند.به طور متوسط زنان غیر ورزشکار نسبت به زنان ورزشکار سن آغاز قاعدگی آنها سریعتر است ولی رابطه علی بین آغاز قاعدگی و تمرینات ورزشی وجود ندارد.در مردان با عدم وجود رابطه علی بین شدت تمرینات ورزشی و تاخیر در بلوغ بعضی از آنها در بعضی از ورزشها مثل دو های استقامت و اسکیت نمایشی و ژیمناستیک تاخیر در بلوغ را تجربه کردند.

انواع تمرینات برای افزایش قد
برای افزایش قد از طریق تمرینات ورزشی به ورزشهایی مثل یوگا،حرکات کششی،بارفیکس و شنا توصیه می شود که در زیر به نحوی تاثیر گذاری هر یک از حرکات در رشد قد می پردازیم.

یوگا:این ورزش منجر به کشش ستون فقرات می شود که این خود منجر به تقویت ماهیچه های ستون فقرات می شود همچنین این ورزش مایع بین دیسک های ستون فقرات را نیز افزایش می دهد.
حرکات کششی:این حرکات ماهیچه ها را تقویت می کند و منجر به ضخیم تر شدن غضروف ستون فقرات می شود که این خود باعث افزایش قد می شود.

یوگا

بارفیکس :این تمرین برعکس جاذبه زمین که منجر به هم فشرده شدن ستون فقرات و نازک شدن بافت های اطراف آن و در نتیجه کوتاهی قد می شود باعث افزایش قد می شود در این راستا توصیه می شود که هر روز چند بار و هر بار 10 تا 20 ثانیه از بارفیکس آویزان شویم.

بارفیکس

شنا:این ورزش از دو جهت منجر به ازایش قد می شود.از یک جهت منجر به کشش ستون فقرات و از جهت دیگر شناوری بدن در آب منجر به از بین بردن اثر جاذبه زمین می شود که از طریق این دو جهت منجر به افزایش قد می شود.

شنا

ویتامین آ در رشد استخوان ها اثرگذار می باشد و رد مواد غدایی مانند هویج،پرتغال و لیمو ترش و … یافت می شود.پروتئین ها در رشد و بازسازی بافت های بدن نقش اساسی دارند.لازم است در سن رشد هر روز 45 تا 55 گرم پروتئین مصرف شود.ویتامین دی در رشد،ساختن سلول و بازسازی سلو لهای بدن نقش دارند که از طریق مصرف موادی مانند شیر و تخم مرغ و … تامین شود و نوجوان در حال رشد باید هر روز 15 گرم ویتامین دی مصرف کند.

منبع

ثاثیر ورزش بر رشد قامت کودکان و نوجوانان

آخرین و جدیدترین مقالات

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

0 0 رای ها
امتیاز دهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x